

Asiantuntijamme ovat vahvistaneet Mikael-profiilin ja sen yhteystiedot
Mikael
- Hinta 30 €
- Vastausaika 1 h
-
Oppilaat1
Niiden opiskelijoiden määrä, joita Mikael on tukenut Superprofiin saapumisen jälkeen
Niiden opiskelijoiden määrä, joita Mikael on tukenut Superprofiin saapumisen jälkeen

30 €/h
Valitettavasti tämä opettaja ei ole saatavilla
- Taloustiede
- Kauppatieteellisen pääsykokeet
- Ekonometria
- Mikrotalous
- Makrotalous
>20 vuotta analytiikka alalla (FI/UK/IE/KSA). Opettajana yliopistossa 2009-17 ja amiksessa 2005. Lisäksi pätkiä peruskoulussa. Opintoja taloustieteestä (196op), liiketaloustieteistä (132op) ja menetel
- Taloustiede
- Kauppatieteellisen pääsykokeet
- Ekonometria
- Mikrotalous
- Makrotalous
Oppitunnin sijainti
- verkossa
-
sinun luonasi tai julkisella paikalla : matkustaa 40 km asti paikassa Söderkulla
Tietoa henkilöstä Mikael
Olen
- opettanut viidellä vuosikymmenellä, ala-asteelta yliopistoihin
- työskennellyt analyytikkona ja konsulttina yli 20 vuotta
- ollut mukana kirjoittamassa useita konferenssipapereita
- opetustyön lisäksi luennoinut eri tyyppisissä koulutustilaisuuksissa
- suorittanut 196 opintopistettä taloustieteen opintoja, 132 opintopistettä liiketaloustieteitä (lähinnä sisäinen laskentatoimi, operaatiotutkimus ja rahoitus), sekä 60 opintopistettä menetelmäopintoja (matematiikka, tilastotiede, IT)
- saanut kansainvälisen liikkeenjohdon akkreditoinnin (MRICS) vuonna 2015
Olen aina pitänyt opetustyöstä ja erityisesti siitä hetkestä kun oppilaalla/opiskelijalla tulee "ahaa-hetki" - hetki kun silmistä näkee, että "nyt tajusin".
Tällä hetkellä opetan päätoimisesti matematiikkaa peruskoulussa, joten siihen sivuun mahtuisi oikein hyvin muutamia oppilaita. Kovin montaa oppilasta en halua ottaa - opetan mieluummin paremmin kuin enemmän! Ennen toimeksiantoa meidän pitää keskustella myös ajankäytöstä - ilman oppilaan/opiskelijan omaa panosta ei tule tulosta. Oppia ei voi kaataa kenenkään päähän, mutta oppaana voi toimia.
Tietoa tunnista
- Kaikki tasot
- suomi
Kaikki kielet, joilla tämä tunti on saatavilla :
suomi
Tarjoan ensi sijassa sparrausapua ja apua yksittäisten menetelmien hahmottamisessa ja oppimisessa. (taloustiede, matematiikka, tilastotiede, ekonometria, operaatiotutkimus). Sparraan lisäksi mieluusti taloustieteen ja soveltavan taloustieteen opinnäytteen tekijöitä. Voidaan esimerkiksi miettiä tutkimusaiheita, -menetelmiä ja voin pallotella kanssasi tulosten analyysiin liittyen.
"Erikoisosaamiseni" on jaksaminen ja kyky etsiä uusia vaihtoehtiosia tapoja opettaa/selittää opetettava asia - kaikki eivät opi samanlaisilla esimerkeillä: jotain, jonka olen oppinut opettaessani viidellä eri vuosikymmenellä.
Mahdolliset tasot:
Peruskoulu (ma-fy-ke; lisäksi voin sparrata yksittäisissä aineissa)
Lukio (taloustiede, matematiikka)
Ammattikoulu (taloustiede, tilastotiede, talousmatematiikka)
Amk / yliopisto (taloustiede, talousmatematiikka, tilastotiede)
Opetus/tutorointi voidaan toteuttaa etänä tai lähiopetuksena - riippuen aineesta, tasosta ja tavoitteista.
OPETUSKOKEMUS
- Aalto yliopistossa (2009-19, osa-aikainen) olen vetänyt kandi- ja maisteritason menetelmäopintokursseja suomeksi ja englanniksi ja lisäksi luennoin soveltavaa taloustiedettä kandi- ja maisteritasolla. Olen myös ollut ohjaamassa muutamia kandi- ja DI-töitä. Tampereen teknillisessä yliopistossa tein muutamia vierailuluentoja liiketoimintamalleihin liittyen.
- Valmennuskeskuksen (2005, osa-aikainen) palveluksessa opetin taloustiedettä ja tilastotiedettä pääsykokeisiin valmentavalla kurssilla.
- Ammattikoulussa (2005) opetin taloustiedettä, tilastotiedettä ja yhteiskuntaoppia
- Peruskoulussa (1989-90, 91-92, 92-93, 1997, 2003-05, 2024) olen opettanut matematiikkaa, fysiikkaa, kemiaa sekä muita lukuaineita.
Tavoitteet, ajankäyttö ja hinnat keskusteltava case by case - eli kaikkia toimeksiantoja en ota vastaan, jos koen että en voi tarjota riittävästi aikaa tai osaamista.
Hinnat
Hinta
- 30 €
Tuntipakettien hinnat
- 5h: 150 €
- 10h: 300 €
verkossa
- 30 €/h
Samankaltaiset opettajat Taloustiede
Nelli
Helsinki & verkossa
- 35€/h
- 1. tunti ilmaiseksi
Nicholas
Helsinki & verkossa
- 45€/h
- 1. tunti ilmaiseksi
Hansani
Tampere & verkossa
- 20€/h
- 1. tunti ilmaiseksi
Mohammad Shahidul
Kerava & verkossa
- 50€/h
- 1. tunti ilmaiseksi
Jude Arjuna
Tampere & verkossa
- 25€/h
- 1. tunti ilmaiseksi
Chameera
Jyväskylä
- 15€/h
- 1. tunti ilmaiseksi
Syed
Oslo, Norja & verkossa
- 58€/h
- 1. tunti ilmaiseksi
Joaquín Andrés
Pocitos, Aguascalientes, Meksiko & verkossa
- 44€/h
- 1. tunti ilmaiseksi
Leonardo
Trento, Italia & verkossa
- 20€/h
- 1. tunti ilmaiseksi
Jeremy INGLÉS & HOLANDÉS
Ciudad de México, Meksiko & verkossa
- 15€/h
- 1. tunti ilmaiseksi
Mattia
Milano, Italia & verkossa
- 50€/h
- 1. tunti ilmaiseksi
Jeremy English, Dutch & Spanish!
Austin, Yhdysvallat & verkossa
- 21€/h
- 1. tunti ilmaiseksi
Jeremy INGLÉS & HOLANDÉS
, Espanja & verkossa
- 19€/h
-
Selaa opettajia aiheessa Taloustiede
